Folders |
2019 Results - Iowa State Indoor ClassicPublished by
Results: PrimeTime Timing Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 2/9/2019 04:35 PM
2019 Iowa State Classic - 2/8/2019 to 2/9/2019
Hosted by Iowa State University
Lied Recreation Athletic Center - Ames, IA
Results
Women 60 Meter Dash
===================================================================
Advancement: Heat Winners plus next 6 times
Facility: F 7.20 12/12/1997 Passion Richardson, Nike
Meet: M 7.27 2/11/2006 Tahesia Harrigan, Alabama
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Amira Young FR Minnesota 7.61Q 2
2 Madison Meredith JR Western Mich 7.67Q 1
3 Carsyn Spurgeon SO Tulsa 7.78q 2
4 Cara Johnson FR Tulsa 7.82q 2
5 Taylor Raines JR Northern Iow 7.83q 1 7.825
6 Diamond Mitchell SO Western Mich 7.83q 1 7.826
7 Quashira McIntosh SR Nebraska 7.84q 2 7.834
8 Sophia Jackson SO Drake 7.84q 1 7.837
9 Rylan Santi FR Northern Iow 7.87 1
10 Lexi Romero FR Minnesota 7.89 1
11 Erica Sheahan JR Western Mich 8.01 2 8.007
12 Emily Vos FR Northern Iow 8.01 2 8.009
13 Olivia Hubler FR Northern Iow 8.22 2
Women 60 Meter Dash
================================================================
Advancement: Heat Winners plus next 6 times
Facility: F 7.20 12/12/1997 Passion Richardson, Nike
Meet: M 7.27 2/11/2006 Tahesia Harrigan, Alabama
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Amira Young FR Minnesota 7.54
2 Madison Meredith JR Western Mich 7.63
3 Cara Johnson FR Tulsa 7.73
4 Sophia Jackson SO Drake 7.80
5 Diamond Mitchell SO Western Mich 7.82
6 Quashira McIntosh SR Nebraska 7.83
7 Carsyn Spurgeon SO Tulsa 7.88
8 Taylor Raines JR Northern Iow 7.89
Women 200 Meter Dash
===================================================================
Timed Final
Facility: F 22.79 2/27/2016 Courtney Okolo, Texas
Meet: M 23.62 2/11/2006 Chealsea Taylor, Alabama
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Madison Meredith JR Western Mich 24.50 2
2 Maddie McCalla SR Northern Iow 24.67 2
3 Taylor Raines JR Northern Iow 25.08 5
4 Quashira McIntosh SR Nebraska 25.08 1
5 Sophia Anderson JR Minnesota 25.14 4
6 Sydney Milani FR Iowa State 25.18 1
7 Jaidyn McCallon FR Tulsa 25.23 5
8 Emily Vos FR Northern Iow 25.29 5
9 Taneidra Cain FR Western Mich 25.31 2
10 Zantori Dickerson JR Kansas 25.35 3
11 Ca'Purnika Galbert SO Tulsa 25.41 3
12 Jasmine Blue JR Northern Iow 25.45 3
13 Cara Johnson FR Tulsa 25.63 4
14 Erin Huls JR Minnesota 25.90 4
15 Allie Dugan JR Minnesota 25.97 5
Women 400 Meter Dash
===================================================================
Timed Final. Sections are Fast to Slow.
2 Turn Stagger
Facility: F 51.06 2/27/2016 Courtney Okolo, Texas
Meet: M 52.11 2/14/2004 Shauna Smith, Wyoming
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Maddie McCalla SR Northern Iow 55.10 2
2 Jaidyn McCallon FR Tulsa 55.85 3
3 Val Larson SO Minnesota 55.90 1
4 Cydney Delley SO Wake Forest 55.94 2
5 Sophia Anderson JR Minnesota 56.33 1
6 Ca'Purnika Galbert SO Tulsa 56.34 2
7 Taneidra Cain FR Western Mich 56.34 4
8 Sydney Milani FR Iowa State 56.39 1
9 Erin Huls JR Minnesota 57.80 6
10 Alex Bryant JR Western Mich 57.82 6
11 Allie Dugan JR Minnesota 58.05 4
12 Sarah Johnson SR Wake Forest 58.34 6
13 Jolissa Kriegel JR Northern Iow 58.35 5
14 Zantori Dickerson JR Kansas 58.91 3
15 Victoria Coombe SR Drake 59.16 5
16 Grace Hofferber SO Wake Forest 59.51 6
Women 600 Yard Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Caraline Slattery SR Kansas 1:23.29
2 Omawumi Omare SR Kansas 1:23.68
3 Emma Whigham SR Iowa State 1:24.44
4 Laurel Hoogensen SO Iowa State 1:25.44
5 Brittany Davis JR Northern Iow 1:26.88
Women 800 Meter Run
===================================================================
Timed Final.
One-turn stagger; Lanes
Facility: F 2:01.42 2/11/2017 Shea Collinsworth, BYU
Meet: M 2:01.42 2/11/2017 Shea Collinsworth, BYU
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Rachel Pocratsky SR Virginia Tec 2:05.20 7
2 Kelsey Harris SR Indiana 2:05.46 7
3 Marleena Eubanks SR Kansas 2:06.01 7
4 Erinn Stenman-Fahey SR Iowa State 2:06.20 6
5 Kaylee Dodd SR Oklahoma Sta 2:06.55 7
6 Lauren Ellsworth SO BYU 2:07.14 7
7 Brette Correy-Jensen Unattached 2:07.68 5
8 Aaliyah Miller JR Baylor 2:07.85 7
9 Shea Collinsworth Nike 2:07.87 6
10 Kelly Hart SR Notre Dame 2:08.09 6
11 Nicole Montgomery SR Kansas 2:08.59 6
12 Katy-Ann McDonald FR LSU 2:08.66 6
13 Maggie Carruth SR Northern Ari 2:08.95 7
14 Paige Peschel SR Minnesota 2:09.02 4
15 Gabrielle Wilkinson FR Florida 2:09.21 6
16 Shannon Quinn SR Virginia Tec 2:09.45 5
17 Ersula Farrow SR LSU 2:09.47 7
18 Sabrina Monsees SR Tulsa 2:09.74 3
19 Lyndsie Schinkel SR Northern Iow 2:09.95 4
20 Jasmine Staebler SR Iowa State 2:09.96 6
21 Ally Ryan FR Kansas 2:09.98 5
22 Jordan Anderson Unattached 2:10.06 4
23 Kelli Schmidt SO Minnesota 2:10.32 3
24 Karina Haymore SO BYU 2:10.55 5
25 Abbie Harrelson SO Florida 2:10.83 4
26 Bianca Tinoco SO Arizona Stat 2:10.90 5
27 Alena Ellsworth SO BYU 2:11.20 6
28 Sophie Schmitz FR Minnesota 2:11.27 3
29 Cate Stone SO Virginia Tec 2:11.52 5
30 Allison Bailey JR Tulsa 2:11.63 3
31 Avryl Johnson FR Kansas 2:11.64 4
32 Libby Halbmaier Unattached 2:12.00 3
33 Brenna Porter SR BYU 2:12.15 5
34 Lindsey Greenlund SO Minnesota 2:12.17 2
35 Kathryn Adelman SR Bradley 2:12.46 2
36 Taylor Arco JR Iowa 2:12.56 5
37 Courtney Griffiths SR Kansas 2:12.58 2
38 Jessi Smith SO Nebraska 2:12.63 3
39 Mia Morck FR Nebraska 2:12.72 1
40 Danielle Bellino FR Wisconsin 2:12.88 2
41 Tia Saunders JR Iowa 2:12.89 4
42 Maddie Rennyson SO Virginia 2:12.92 3
43 Logan Akason FR Iowa 2:13.04 4
44 Jana Shawver FR Kansas 2:13.39 3
45 Lily Harding-Delooze FR Wake Forest 2:13.43 3
46 Kaitlynn Johnson SO Nebraska 2:13.44 2
47 Katie Nimrod FR Northern Iow 2:14.19 1
48 Emily Gallegos-Francksen SO Arizona Stat 2:14.50 1
49 Maggie Davis SO Iowa State 2:14.73 2
50 Vanessa Flaherty JR Illinois 2:14.92 2
51 Alison Andrews-Paul JR Baylor 2:15.07 5
52 Talley Hill SO Kansas 2:15.29 1
53 Alexis Gourrier FR Iowa State 2:15.32 2
54 Emma Bresser SO Nebraska 2:15.97 2
55 Cailyn Biegalski FR Wisconsin 2:16.31 1
56 Lindsay Welker SO Iowa 2:16.74 2
57 Jasmine Armstrong JR Northern Iow 2:17.65 1
58 Shanice Garbutt FR Illinois 2:18.35 1
59 Elli Daniels SR Wisconsin 2:18.73 1
-- Natalja Piliusina Unattached DNF 6
-- Baylee Mires Unattached DNF 7
-- Kimberly Ficenec Unattached DNF 5
-- Mallory King Unattached DNF 4
-- Makenna Smith Unattached DNF 4
Women 1 Mile Run
===================================================================
Timed Final.
One-turn stagger; Double Waterfall
Facility: F 4:33.75 2/14/2015 Heather Wilson, NJNYTC
Meet: M 4:33.75 2/14/2015 Heather Wilson, NJNYTC
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Whittni Orton JR BYU 4:39.19 4
2 Anna Camp JR BYU 4:41.01 4
3 Haley Harris SR Indiana 4:41.50 4
4 Imogen Barrett FR Florida 4:47.31 4
5 Kate Hunter SO BYU 4:47.44 4
6 Sadie Sargent FR BYU 4:47.48 4
7 Johanna Shulz JR Wake Forest 4:47.53 3
8 Lucinda Crouch FR Wisconsin 4:48.12 4
9 Elsa Forsberg JR Nebraska 4:48.75 3
10 Pipi Eitel SO Northern Ari 4:49.19 3
11 Hannah Behunin SO Northern Ari 4:49.60 2
12 Niamh Markham SR Bradley 4:49.91 3
13 Riley Cooney SR Kansas 4:50.03 3
14 Madison Marasco FR Illinois 4:50.26 2
15 Kayla Windemuller FR Baylor 4:50.48 2
16 Susan Hubbard SR Purdue 4:50.49 3
17 Mikaela Lucki SO Illinois 4:50.99 3
18 Jesselyn Bries FR Northern Ari 4:51.01 3
19 Madison Mooney FR Wisconsin 4:51.56 3
20 Kristlin Gear SO Furman 4:52.01 4
21 Lauren Berman JR Virginia Tec 4:52.46 4
22 McKenzie Altmayer SO Bradley 4:53.06 2
23 Delaney Rasmussen SO Northern Ari 4:53.50 4
24 Heather Hanson FR BYU 4:55.54 2
25 Alexis Nichols JR Arizona Stat 4:55.57 3
26 Amy Harding-Delooze FR Wake Forest 4:55.61 3
27 Emma Sjolund FR Northern Ari 4:55.64 2
28 Isabel Seidel Unattached 4:55.68 3
29 Rachel Boice FR Kentucky 4:56.68 1
30 Heather Czarnecki SO Oakland 4:57.51 1
31 Perri Bockrath FR Kentucky 4:57.57 1
32 Emma Milburn FR Illinois 4:57.57 1
33 Grace Blair FR Florida 4:57.99 2
34 McKenzie Wilks FR Kansas 4:58.20 2
35 Gracie Hyde FR Central Arka 4:58.42 1
36 Alissa Fielding FR BYU 4:59.18 3
37 Kaitlin Derry SO Wake Forest 5:01.48 1
38 Grace McCabe FR Iowa 5:01.88 2
39 Rachel Yuska SR Purdue 5:02.35 2
40 Lauren Katz FR Illinois 5:04.92 1
41 Grace Rogers JR Illinois 5:04.94 1
42 Macie Weber SO Iowa 5:04.99 1
43 Hollie Parker SR LSU 5:05.80 3
44 Lisa Lauschke JR Kansas 5:06.13 1
45 Madison Leigh SO Oakland 5:15.99 2
46 Anna Herriott SO Iowa State 5:19.91 1
-- Natalja Piliusina Unattached DNF 4
-- Baylee Mires Unattached DNF 1
-- Makenna Smith Unattached DNF 2
-- Therese Haiss The Mission DNF 3
Women 3000 Meter Run
===================================================================
One-turn stagger; Double Waterfall
Section 1 @ 1:15PM
Section 2 @ 7:20PM
Facility: F 8:56.09 2/27/2010 Lisa Koll, Iowa State
Meet: M 9:02.40 2/14/2015 Erin Teschuk, North Dakota State
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Gabrielle Jennings JR Furman 9:26.05 2
2 Rebecca Craddock SO Illinois 9:30.97 2
3 Emily Smith JR Eastern Mich 9:31.37 2
4 Melissa Menghini SO Missouri 9:32.62 2
5 Sarah Scott SR Oklahoma 9:33.88 2
6 Tori Findley FR Missouri 9:34.28 2
7 Anna Hostetler FR Iowa 9:35.10 2
8 Cameron Gueldner SO Kansas 9:35.72 2
9 Rebecca Buteau SO Alabama 9:36.50 2
10 Maddy Denner FR Notre Dame 9:41.75 2
11 Abby Kohut-Jackson SO Minnesota 9:42.28 2
12 Catherine Liggett SO Kansas 9:42.45 1
13 Anastasia Korzenowski FR Minnesota 9:46.90 1
14 Esther Gitahi JR Alabama 9:49.95 2
15 Mikayla Reed FR Missouri 9:50.69 1
16 Emma Gee JR BYU 9:51.24 2
17 Georgia Evans FR Wake Forest 9:51.24 2
18 Lauren Harrell SR Kansas 9:51.27 1
19 Elyse Prescott SO Minnesota 9:51.95 2
20 Caroline Miller FR Tulsa 9:53.24 1
21 Elise Wright FR Wake Forest 9:53.84 2
22 Gracie Hyde FR Central Arka 9:55.02 1
23 Adrena Mazzei SO Tulsa 9:57.78 2
24 Hannah Driscoll SR Kansas 9:58.09 1
25 Helena Lindsay FR Virginia 9:58.45 1
26 Tate Sweeney FR Minnesota 9:58.89 1
27 Morgan Gigandet FR Iowa State 10:04.49 1
28 Kiera Bothwell SO Virginia 10:07.57 1
29 Nicki Cast SO Illinois 10:15.69 1
30 Madison Distelrath SO Eastern Mich 10:19.99 1
31 Sophie Ebihara SO Florida 10:31.59 1
Women 5000 Meter Run
===================================================================
Timed Final.
One-turn stagger; Double Waterfall
Section 1 @ 12:25PM
Section 2 @ 5:25PM
Facility: F 15:21.66 2/9/2013 Betsy Saina, Iowa State
Meet: M 15:21.66 2/9/2013 Betsy Saina, Iowa State
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Annie Heffernan JR Notre Dame 16:25.57 2
2 Caitlin Klopfer JR Tulsa 16:28.82 2
3 Patty O'Brien SR Minnesota 16:31.45 2
4 Judi Jones JR Nebraska 16:34.08 2
5 Jenna Halderman SR Purdue 16:34.94 2
6 Meredith Smith SR Wake Forest 16:35.25 2
7 Rachel Levy JR Oakland 16:36.31 2
8 Morgan Hull SO Florida 16:36.71 2
9 Julia Palin FR LSU 16:38.80 2
10 Megan Schott JR Iowa 16:39.54 2
11 Mikayla Richardson JR Virginia Tec 16:43.72 2
12 Aubrey Frentheway FR BYU 16:49.57 2
13 Erika Freyhof SO Nebraska 16:53.80 1
14 Mckayla Cole SO Northern Iow 17:01.38 1
15 Rachel Morrin FR BYU 17:01.57 1
16 Megan Reniewicki SO Arizona Stat 17:03.67 1
17 Emma Wolcott FR Virginia 17:04.27 1
18 Daan Haven SO Arizona Stat 17:04.91 1
19 Caroline Fix SO Illinois 17:05.03 1
20 Rachel Werking SO Wisconsin 17:05.70 2
21 Kyra Ball JR Purdue 17:07.91 2
22 Megan Paule SR Kansas 17:08.70 1
23 Noel Palmer SO Liberty 17:08.95 2
24 Jenna McCaffrey FR Northern Ari 17:12.99 1
25 Caitlin McQuilkin-Bell JR Florida 17:16.68 2
26 Sophie Carrier FR Kentucky 17:18.47 1
27 Britney Lund SO BYU 17:19.79 2
28 Rachel Brush SO Nebraska 17:20.76 1
29 Hannah Moran FR Virginia 17:21.97 1
30 Amanda Erickson FR BYU 17:22.14 1
31 Allison McGrath SO Illinois 17:24.97 1
32 Caitlin Shepard SO Kentucky 17:28.93 1
33 Ashleigh Simonis SO Eastern Mich 17:30.69 2
34 Kelli Walsh FR Kentucky 17:33.63 1
35 Samantha Ortega JR Arizona Stat 17:50.07 2
36 Jaycie Thomsen FR Minnesota 17:56.64 1
37 Gabby Skopec SO Northern Iow 18:15.65 1
-- Therese Haiss The Mission DNF 2
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
Advancement:
Facility: F 8.00 2/27/2016 Akela Jones, Kansas State
Meet: M 8.07 2/10/2001 Perdita Felicien, Illinois
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Keira Christie-Galloway SO Iowa State 8.33Q 1
2 Chanel Freeman JR Nebraska 8.58Q 2
3 Rachel Schow JR Minnesota 8.72Q 3
4 Kaylyn Hall FR Iowa State 8.65q 2
5 Patrice Watson FR Northern Iow 8.94q 1
6 Katarina Vlahovic FR Iowa State 8.99q 3
7 Brooke Lorenz JR Northern Iow 9.16q 1
8 Hannah Schau SO Northern Iow 9.19q 2
9 Monique Felix JR Minnesota 9.28 1
10 Allison Gerads FR Minnesota 9.33 2
11 Erica Loussaert SO Northern Iow 9.54 3
12 Cameryn Thomas FR Kansas 9.59 2
13 Toni Englund FR Kansas 9.61 1
14 Hannah Arason SO Minnesota 9.69 3
-- Emily Coghill SO Iowa State DNF 3
Women 60 Meter Hurdles
================================================================
Advancement:
Facility: F 8.00 2/27/2016 Akela Jones, Kansas State
Meet: M 8.07 2/10/2001 Perdita Felicien, Illinois
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Keira Christie-Galloway SO Iowa State 8.29
2 Chanel Freeman JR Nebraska 8.38
3 Rachel Schow JR Minnesota 8.50
4 Kaylyn Hall FR Iowa State 8.52
5 Katarina Vlahovic FR Iowa State 8.72
6 Patrice Watson FR Northern Iow 8.98
7 Brooke Lorenz JR Northern Iow 9.18
8 Hannah Schau SO Northern Iow 9.20
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================
Timed Final.
Facility: F 3:31.87 3/6/2004 Wyoming
Meet: M 3:36.14 2/6/1999 Southwest Missouri State
School Finals H#
===================================================================
1 Minnesota 3:45.38 3
1) Rachel Schow JR 2) Sophia Anderson JR
3) Amira Young FR 4) Val Larson SO
2 Kansas 3:48.58 3
1) Caraline Slattery SR 2) Omawumi Omare SR
3) Courtney Griffiths SR 4) Avryl Johnson FR
3 Minnesota 'B' 3:50.09 1
1) Erin Huls JR 2) Allie Dugan JR
3) Lexi Romero FR 4) Paige Peschel SR
4 Tulsa 3:50.12 2
1) Jaidyn McCallon FR 2) Jaidah McCallon FR
3) Allison Bailey JR 4) Ca'Purnika Galbert SO
5 Northern Iowa 3:50.45 2
1) Maddie McCalla SR 2) Jolissa Kriegel JR
3) Katie Nimrod FR 4) Lyndsie Schinkel SR
6 BYU 3:50.53 3
1) Karina Haymore SO 2) Alena Ellsworth SO
3) Anna Camp JR 4) Brenna Porter SR
7 Western Michigan 3:51.32 3
1) Taneidra Cain FR 2) Madison Meredith JR
3) Alex Bryant JR 4) Diamond Mitchell SO
8 Wake Forest 3:52.31 1
1) Cydney Delley SO 2) Grace Hofferber SO
3) Lily Harding-Delooze FR 4) Sarah Johnson SR
9 Iowa 3:52.63 2
1) Lindsay Welker SO 2) Tia Saunders JR
3) Taylor Arco JR 4) Logan Akason FR
10 Kansas 'B' 3:57.31 1
1) Ally Ryan FR 2) Riley Cooney SR
3) Talley Hill SO 4) Jana Shawver FR
-- Nebraska DNF 2
1) Jessi Smith SO 2) Kaitlynn Johnson SO
3) Emma Bresser SO 4)
-- Virginia Tech DNF 1
1) Rachel Pocratsky SR 2) Shannon Quinn SR
3) Cate Stone SO 4) Lauren Berman JR
Women High Jump
==========================================================================
Progressions: 1.56, 1.61, 1.66, 1.71, 1.76, 1.81, 1.84, 1.87 +3
Facility: F 1.93m 2/13/2009 Elizabeth Patterson/Akela Jones, Arizona/Kan
Meet: M 1.92m 2/15/2003 Gina Rickert/Karol Damond, Iowa State/Unatta
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ashley Ramacher SO Minnesota 1.76m 5-09.25
1.56 1.61 1.66 1.71 1.76 1.79
PPP O O XO XXO XXX
2 Alexandria Florent SR Wake Forest 1.71m 5-07.25
1.56 1.61 1.66 1.71 1.76
PPP O O XXO XXX
3 Aubrianna Lantrip JR Iowa 1.66m 5-05.25
1.56 1.61 1.66 1.71
PPP PPP O XXX
4 Maria Gorham FR Iowa 1.66m 5-05.25
1.56 1.61 1.66 1.71
PPP O XO XXX
4 Kelli DeGeorge JR Iowa 1.66m 5-05.25
1.56 1.61 1.66 1.71
PPP O XO XXX
6 Gabi Hayes SO Virginia 1.66m 5-05.25
1.56 1.61 1.66 1.71
XO O XO XXX
7 Gillian Urycki JR Iowa 1.66m 5-05.25
1.56 1.61 1.66 1.71
PPP O XXO XXX
7 Hannah Arason SO Minnesota 1.66m 5-05.25
1.56 1.61 1.66 1.71
O O XXO XXX
9 Megan Durbin FR Iowa State 1.61m 5-03.25
1.56 1.61 1.66
PPP O XXX
10 Monique Felix JR Minnesota 1.61m 5-03.25
1.56 1.61 1.66
O XXO XXX
10 Cameryn Thomas FR Kansas 1.61m 5-03.25
1.56 1.61 1.66
O XXO XXX
12 Maria Gonzalez JR Northern Iow 1.56m 5-01.25
1.56 1.61
O XXX
13 Allison Gerads FR Minnesota 1.56m 5-01.25
1.56 1.61
XO XXX
14 Erica Loussaert SO Northern Iow 1.56m 5-01.25
1.56 1.61
XXO XXX
-- Lisa Tucker SO Northern Iow NH
1.56
XXX
-- Toni Englund FR Kansas NH
1.56
XXX
Women Pole Vault
==========================================================================
Progressions:3.35, 3.50, 3.65, 3.80, 3.95, 4.10, 4.20, 4.30 +5
Facility: F 4.51m 2/13/2016 Emily Grove, South Dakota
Meet: M 4.51m 2/13/2016 Emily Grove, South Dakota
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Lexi Kiefer JR Minnesota 3.95m 12-11.50
3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.05
PPP PPP PPP O XO XXO XXX
2 Carolyn Nye SR Illinois 3.80m 12-05.50
3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
PPP PPP XO O O XXX
2 Tesia Kempski SR Wake Forest 3.80m 12-05.50
3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
PPP PPP O XO O XXX
4 Josie Held FR Illinois 3.65m 11-11.75
3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
PPP PPP O O XXX
5 Lauren Beauchamp SO Northern Iow 3.65m 11-11.75
3.20 3.35 3.50 3.65
PPP PPP O XO
6 Isabelle Holtzen FR Northern Iow 3.20m 10-06.00
3.20 3.35
XO XXX
6 Sam Fisher SO Northern Iow 3.20m 10-06.00
3.20 3.35
XO XXX
-- Nicole Cho SO Illinois NH
3.20
XXX
-- Kristin Slaughter SO Illinois NH
3.20 3.35 3.50
PPP PPP XXX
Women Long Jump
==========================================================================
Top 9 Athletes Advance to Final.
Facility: F 6.75m 2/26/2016 Akela Jones, Kansas State
Meet: M 6.42m 2/7/1999 Trina Radske, Iowa State
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Hannah Morris FR Minnesota 5.88m 19-03.50
5.66m 5.88m 5.57m 5.70m 5.77m FOUL
2 Erica Sheahan JR Western Mich 5.72m 18-09.25
5.61m 5.52m 5.72m 5.30m FOUL 5.47m
3 Ericka Furbeck FR Iowa State 5.71m 18-09.00
5.71m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
4 Allison Gerads FR Minnesota 5.65m 18-06.50
5.52m 5.57m 5.48m 5.52m 5.65m 5.57m
5 Carsyn Spurgeon SO Tulsa 5.60m 18-04.50
5.57m 5.60m 5.33m FOUL 5.42m 5.43m
6 Brooke Lorenz JR Northern Iow 5.50m 18-00.50
4.95m FOUL 5.50m 5.22m 5.35m 5.33m
7 Lorean Murray SO Minnesota 5.49m 18-00.25
5.49m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Cameryn Thomas FR Kansas 5.43m 17-09.75
FOUL FOUL 5.43m 4.89m FOUL 5.16m
9 Monique Felix JR Minnesota 5.38m 17-08.00
5.10m 5.38m 5.21m
9 Diamond Mitchell SO Western Mich 5.38m 17-08.00
5.38m 5.09m 5.27m 5.20m 5.15m FOUL
11 Katie Cross JR Northern Iow 5.31m 17-05.25
5.31m FOUL FOUL
12 Toni Englund FR Kansas 4.86m 15-11.50
4.74m 4.86m FOUL
13 Hannah Arason SO Minnesota 4.57m 15-00.00
4.55m FOUL 4.57m
-- Mackenzie Arnold JR Loyola (Ill. FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Triple Jump
==========================================================================
Top 9 Athletes Advance to Final.
Facility: F 13.90m 2/9/2002 Vanitta Kinard, Unattached
Meet: M 13.90m 2/9/2002 Vanitta Kinard, Unattached
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jalaiya Bartley SO Iowa State 12.22m 40-01.25
FOUL FOUL 12.22m 11.95m FOUL FOUL
2 Lorean Murray SO Minnesota 12.08m 39-07.75
11.78m FOUL 11.84m 12.08m 11.97m 11.93m
3 Jana Rokitta FR Loyola (Ill. 11.68m 38-04.00
11.43m 11.52m 11.49m FOUL 11.55m 11.68m
4 Jessie Stindt FR Iowa State 11.61m 38-01.25
FOUL 11.56m 11.61m FOUL FOUL 11.31m
5 Oyinlola Akinlosotu SO Loyola (Ill. 11.46m 37-07.25
11.34m FOUL 11.28m FOUL 11.46m FOUL
Women Shot Put
==========================================================================
Top 9 Athletes Advance to Final.
Facility: F 19.23m 2/13/2016 Raven Saunders, Mississippi
Meet: M 19.23m 2/13/2001 Raven Saunders, Mississippi
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Brittany Jones SO Virginia 15.61m 51-02.75
15.12m FOUL FOUL 15.61m FOUL FOUL
2 Janese Lynch SO Wake Forest 14.73m 48-04.00
13.46m 14.53m 13.96m 13.96m 14.73m 14.33m
3 Abena Atuobi SO Western Mich 14.20m 46-07.25
14.20m 13.47m 14.14m FOUL FOUL 13.90m
4 Lexie Chapman SR Drake 14.09m 46-02.75
12.70m 12.77m 14.09m 13.28m FOUL 13.10m
5 Alva Hicks SR Wake Forest 13.46m 44-02.00
13.06m 13.46m FOUL 12.81m FOUL FOUL
6 Morgan Nealy FR Northern Iow 13.46m 44-02.00
13.46m 13.05m 13.02m 12.88m FOUL FOUL
7 Keiara Williams SO Iowa State 13.45m 44-01.50
12.91m 13.36m 13.25m 12.80m 13.20m 13.45m
8 Thelma Kristjánsdóttir FR Virginia 13.33m 43-09.00
FOUL 12.64m 12.96m 13.33m FOUL FOUL
9 Allison Griffin JR Northern Iow 12.87m 42-02.75
FOUL 12.87m FOUL FOUL FOUL FOUL
10 Chanel Dawson FR Wake Forest 12.33m 40-05.50
11.14m 12.33m 11.14m
11 Hope Koerperich SR Northern Iow 11.99m 39-04.00
11.78m 11.99m 11.82m
12 Katelyn Williams FR Drake 11.48m 37-08.00
11.48m FOUL 11.11m
Women Weight Throw
==========================================================================
Top 9 Athletes Advance to Final.
Facility: F 24.08m 2/10/2012 Brittany Riley, Southern Illinois
Meet: M 24.08m 2/10/2012 Brittany Riley, Southern Illinois
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Alva Hicks SR Wake Forest 18.51m 60-08.75
16.72m 18.31m 18.51m FOUL FOUL FOUL
2 Allison Griffin JR Northern Iow 18.23m 59-09.75
FOUL FOUL 18.23m 18.09m FOUL FOUL
3 Katelyn Williams FR Drake 16.95m 55-07.50
15.73m 16.17m 15.41m 16.24m FOUL 16.95m
4 Maddy O'Brien JR Northern Iow 16.79m 55-01.00
16.30m 16.34m FOUL 16.28m 16.12m 16.79m
5 Lexie Chapman SR Drake 16.65m 54-07.50
16.34m FOUL FOUL FOUL FOUL 16.65m
6 Hope Koerperich SR Northern Iow 16.61m 54-06.00
16.34m 16.04m FOUL 15.90m 16.12m 16.61m
7 Jade Baker SR Virginia 16.40m 53-09.75
FOUL FOUL FOUL 16.40m FOUL FOUL
8 Keiara Williams SO Iowa State 16.12m 52-10.75
FOUL 15.43m FOUL FOUL FOUL 16.12m
9 Anna Hoyman SO Northern Iow 14.86m 48-09.00
FOUL FOUL 14.61m 14.86m FOUL FOUL
Women 3000 Meter Run Invite
================================================================
One-turn stagger; Double Waterfall
Facility: F 8:56.09 2/27/2010 Lisa Koll, Iowa State
Meet: M 8:59.69 2/9/2018 Sharon Lokedi, Kansas
Name Year School Finals
================================================================
1 Erica Birk SR BYU 9:00.69
2 Sharon Lokedi SR Kansas 9:06.65
3 Cailie Logue FR Iowa State 9:10.47
4 Bethany Hasz SO Minnesota 9:11.46
5 Aubrey Roberts SO Northwestern 9:13.73
6 Olivia Hoj JR BYU 9:14.51
7 Courtney Wayment SR BYU 9:18.71
8 Sydney Meyers SR Eastern Mich 9:19.23
9 Katherine Receveur SR Indiana 9:19.68
10 Jessica Pascoe JR Florida 9:21.72
11 Alissa Niggemann SO Wisconsin 9:24.11
12 Maddie Cannon SR BYU 9:24.94
13 Nevada Mareno FR North Caroli 9:30.59
14 Sarah Edwards JR Virginia Tec 9:33.53
15 Karly Ackley SO Iowa State 9:37.98
16 Hannah Brookover SO Wake Forest 9:43.25
-- Natalja Piliusina Unattached DNF
Women 5000 Meter Run Invite
================================================================
One-turn stagger; Double Waterfall
Facility: F 15:21.66 2/9/2013 Betsy Saina, Iowa State
Meet: M 15:21.66 2/9/2013 Betsy Saina, Iowa State
Name Year School Finals
================================================================
1 Amy Davis SR Wisconsin 15:47.80
2 Margaret Allen SR Indiana 15:49.72
3 Megan Hasz SO Minnesota 15:51.55
4 Jacqueline Gaughan FR Notre Dame 15:52.63
5 Savannah Carnahan JR Furman 15:53.58
6 Paige Stoner SR Syracuse 15:55.29
7 Amanda Vestri SO Iowa State 15:55.37
8 Emma Grace Hurley JR Furman 15:57.23
9 Haley Herberg FR Oklahoma 15:58.44
10 Josette Norris SR Georgetown 16:02.10
11 Paige Hofstad SO Georgetown 16:07.07
12 Sara Freix JR Virginia Tec 16:07.09
13 Samantha Halvorsen SO Wake Forest 16:07.40
14 Anne Frisbie SR Iowa State 16:07.72
15 Nell Crosby SR North Caroli 16:33.01
16 Miranda Myers SR Northern Ari 16:35.70
17 Isabel Zimmermann FR North Caroli 16:36.32
18 Andrea Shine SR Iowa 16:36.93
19 Shaelyn Sorensen SR Wisconsin 16:46.58
-- Courtney Barnes Unattached DNF
Men 60 Meter Dash
===================================================================
Advancement: Heat Winners plus 5 times
Facility: F 6.51 2/27/2016 Ronnie Baker, TCU
Meet: M 6.59 2/8/1997 Marcel Carter, Nike
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Zach Nelson SO Minnesota 6.93Q 1
2 Tayshaun Cooper SO Northern Iow 6.96Q 3 6.955
3 Ethan Roach FR Wake Forest 6.96Q 2 6.958
4 Noah Lukz FR Nebraska 6.98q 3
5 Zachary Adee SO Tulsa 7.04q 1
6 Adam Clayton FR Loyola (Ill. 7.06q 1
7 Cole Phillips SR Northern Iow 7.09q 1
8 Aaron Chier SR Drake 7.10q 2
9 Mason Roomes SO Minnesota 7.12 2
10 Nuwa Omatseye FR Kansas 7.14 2
11 Dan Blocker SO Northern Iow 7.22 3
12 Jordane Jackson FR Nebraska 7.38 1
-- Chase Van Sant JR Northern Iow FS 3
Men 60 Meter Dash
================================================================
Advancement: Heat Winners plus 5 times
Facility: F 6.51 2/27/2016 Ronnie Baker, TCU
Meet: M 6.59 2/8/1997 Marcel Carter, Nike
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Zach Nelson SO Minnesota 6.88
2 Tayshaun Cooper SO Northern Iow 6.88
3 Ethan Roach FR Wake Forest 6.92
4 Noah Lukz FR Nebraska 7.00
5 Zachary Adee SO Tulsa 7.04
6 Adam Clayton FR Loyola (Ill. 7.06
7 Cole Phillips SR Northern Iow 7.10
8 Aaron Chier SR Drake 7.10
Men 200 Meter Dash
===================================================================
Timed Final.
Facility: F 20.50 3/4/2006 Walter Dix, Florida State
Meet: M 20.69 2/15/1992 Chris Nelloms, Ohio State
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Evan Long SR Northern Iow 21.34 4
2 Kundai Maguranyanga SO Drake 21.56 1
3 Eric Fogltanz SR Iowa State 21.74 2
4 Alex Nelson FR Nebraska 21.81 7
5 Connor Blough SO Northern Iow 21.88 8
6 Tayshaun Cooper SO Northern Iow 21.90 2
7 Ben Kelly SR Iowa State 21.94 3
8 Viktor Peka SO Drake 21.95 6
9 Zach Nelson SO Minnesota 21.96 4
10 Jacob Smith JR Northern Iow 21.99 5
10 Bailey Stewart SR Tulsa 21.99 3
12 Jonathan Webb JR Minnesota 22.06 1
13 Ben Psicihulis SO Minnesota 22.08 7
14 Sven Van Den Bergh SO Northern Iow 22.10 5
15 Givon Washington SO Nebraska 22.12 7
16 Noah Lukz FR Nebraska 22.26 6
17 Aobakwe Malau JR Drake 22.28 3
18 Corey Hertz SR Northern Iow 22.28 2
19 Jordane Jackson FR Nebraska 22.33 3
20 Mason Roomes SO Minnesota 22.35 8
21 Elliott Davis JR Minnesota 22.38 8
22 Adam Clayton FR Loyola (Ill. 22.50 4
23 Octavian Wells JR Loyola (Ill. 22.54 5
24 Zachary Adee SO Tulsa 22.56 6
25 Ethan Roach FR Wake Forest 22.63 7
26 Henry Visser SO Tulsa 22.80 8
27 Emmanuel Okwuone FR Tulsa 23.04 4
28 Nuwa Omatseye FR Kansas 23.11 6
29 Colin Dwyer FR Kansas 23.90 5
Men 400 Meter Dash
===================================================================
Timed Final. Sections are Fast to Slow.
2 Turn Stagger
Facility: F 45.27 2/27/2016 Zack Bilderback, Texas
Meet: M 45.79 2/14/2004 Darold Williamson, Baylor
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Eric Fogltanz SR Iowa State 47.34 1
2 Ben Psicihulis SO Minnesota 47.71 2
3 Bailey Stewart SR Tulsa 47.78 2
4 Elliott Davis JR Minnesota 48.39 3
5 Jonathan Webb JR Minnesota 48.56 1
6 Elijah Olige SR Loyola (Ill. 49.00 1
7 Cody Mroczek FR Nebraska 49.01 4
8 Bryce Barrett FR Nebraska 49.11 5
9 LeRon Norton SR Loyola (Ill. 49.25 3
10 Nate Kennedy FR Iowa State 49.30 4
11 Charlie Johnson FR Iowa State 49.61 5
12 Jacob Smith JR Northern Iow 50.03 2
13 Vince DiVenere SO Loyola (Ill. 50.30 3
14 Kaleb Bryant JR Wake Forest 50.82 4
15 Colin Dwyer FR Kansas 51.27 5
-- Matthew Baker JR Minnesota DNF 3
Men 600 Yard Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Chris Thompson JR Iowa 1:11.17
2 Nate Kennedy FR Iowa State 1:12.86
3 Ben Daumueller FR Northern Iow 1:13.57
4 Carter Von Essen JR Northern Iow 1:14.49
5 Zack Krogmann FR Northern Iow 1:15.30
6 Josh Andrews FR Iowa 1:15.63
7 Tyler Bartz SO Northern Iow 1:17.21
Men 800 Meter Run
===================================================================
Timed Final.
One-turn stagger; Lanes
Facility: F 1:45.97 2/6/1999 Roman Orvec, SMU
Meet: M 1:45.97 2/6/1999 Roman Orvec, SMU
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Bryce Hoppel JR Kansas 1:48.10 9
2 Robert Heppenstall SR Wake Forest 1:48.33 9
3 Roshon Roomes JR Iowa State 1:48.70 9
4 Festus Lagat JR Iowa State 1:48.80 9
5 Cooper Williams SO Indiana 1:49.15 9
6 Carter Lilly Unattached 1:49.17 8
7 Eric Brown SR Wisconsin 1:49.47 8
8 Ruach Padhal SO Georgetown 1:49.57 8
9 Matt Manternach JR Iowa 1:49.70 8
10 Matthew Harding JR Virginia Tec 1:49.78 8
11 Ackeen Colley SO Oklahoma 1:50.22 7
12 Alec Hartman JR Bradley 1:50.38 7
13 Austin Rendon SO Wisconsin 1:50.45 6
14 Ryan Lanley JR Northern Ari 1:50.68 6
15 Ty Moss SR Nebraska 1:50.74 6
16 Robert Tully SR Tulsa 1:50.82 6
17 Martin Prodanov FR Missouri 1:50.89 5
18 Xavier Wolf FR Kansas 1:50.94 4
19 Grey Howard SR Tulsa 1:51.26 4
20 David Shadid SR Bradley 1:51.30 6
21 Nolan Teubel JR Iowa 1:51.38 4
22 Alec Still FR Iowa 1:51.40 4
23 Hudson Kugel FR Wisconsin 1:51.84 7
24 Xavier Lechleitner JR Drake 1:51.96 2
25 Owen Buck JR Virginia Tec 1:52.02 5
26 Cebastian Gentil FR Iowa State 1:52.18 4
27 Archie Wallis FR Wake Forest 1:52.26 5
28 Scott Seymour JR Bradley 1:52.34 4
29 Eldon Phillips FR Virginia Tec 1:52.39 3
30 Derrick Simmons FR Michigan 1:52.42 3
31 Matt Rosen SR Minnesota 1:52.76 3
32 David Whitfield SO Virginia Tec 1:52.79 2
33 Dustan Davidson SO Missouri 1:52.86 3
34 Dakota Greenwalt SR Wake Forest 1:52.89 2
35 Ryan Adams JR Furman 1:52.92 5
36 Lucas Trapp SO Minnesota 1:53.04 5
37 Danny Leland SO Baylor 1:53.06 3
38 Brennan Munley SR Georgetown 1:53.57 7
39 Kyren Hollis JR Florida 1:53.73 7
40 Connor Ross JR BYU 1:53.74 3
41 Jake Merrell FR Baylor 1:54.05 5
42 Tyler Olson FR Iowa 1:54.29 2
43 Rhys Koch FR Wisconsin 1:54.91 2
44 Karson LeComte JR Nebraska 1:54.94 1
45 Seb Gearhart SO Northern Iow 1:55.58 2
46 Liam Belson FR Wisconsin 1:55.60 1
47 Alex Hanson JR Central Arka 1:55.70 7
48 Adam Meyer SO Arizona Stat 1:55.94 1
49 Franklin Shue FR Iowa State 1:56.55 1
50 Mitch Grosserode JR Kansas 1:57.62 1
51 Alex Jansen FR Wisconsin 1:57.83 1
52 Hunter Lavallee SO Northern Iow 1:59.17 2
53 Daniels Bambals FR Nebraska 2:02.39 3
54 Matt Plowman SR Michigan 2:03.20 5
-- Jaymes Dennison Unattached DNF 8
-- Clay Lambourne High Performance DNF 6
-- Chad Noelle Unattached DNF 2
-- Alex Amankwah Ghana DNF 9
-- Christian Harrison Unattached DNF 7
-- Kenneth Hagen Unattached DNF 5
-- Tysen VanDraska JR Iowa DNF 6
-- Spencer Gudgel FR Unattached DNF 4
-- Will Crocker Unattached DNF 3
Men 1 Mile Run
===================================================================
Timed Final.
One-turn stagger; Double Waterfall
Facility: F 3:56.84 2/15/2014 Jordan Williams, Villanova
Meet: M 3:56.84 2/15/2014 Jordan Williams, Villanova
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Kyle Mau JR Indiana 3:57.61 6
2 Patrick Casey Under Armour 3:58.97 6
3 Jack Anstey JR Illinois Sta 3:59.66 6
4 Jeff Thies Tinman Elite 3:59.89 6
5 Diego Zarate JR Virginia Tec 4:00.44 6
6 Talem Franco JR BYU 4:01.16 6
7 Matt Owens SO BYU 4:01.50 6
8 Kenneth Hagen Unattached 4:01.80 5
9 Bashir Mosavel-Lo FR Virginia Tec 4:02.13 5
10 Patrick Parker SO BYU 4:03.14 5
11 Benjamin Young JR Kentucky 4:03.55 6
12 Joseph Murphy SR Indiana 4:04.70 5
13 Zach Facioni FR Wake Forest 4:04.71 4
14 Chase Barnett SR Michigan 4:05.14 6
15 AJ Ernst JR Virginia 4:05.43 5
16 Marcus Dickson SR BYU 4:05.67 5
17 Milo Greder FR Iowa State 4:05.74 5
18 Justin Pacifico JR Florida 4:06.12 5
19 Owen Hoeft SO Minnesota 4:06.76 3
20 Denis O'Callaghan SR Illinois 4:06.87 4
21 Kevin Kelly SR Drake 4:06.89 6
22 Antonio Lopez Segura FR Virginia Tec 4:07.23 4
23 Sam Ahrenholz SR Florida 4:07.32 4
24 Cole Johnson FR Michigan 4:07.53 3
25 Scott Johnson SO Air Force
4:07.77 3
26 Matthew Novak JR Virginia 4:07.79 4
27 Jordan MacIntosh FR Minnesota 4:07.86 3
28 Haran Dunderdale SR Bradley 4:07.98 4
29 Ben Hill JR Michigan 4:08.26 6
30 Tannor Wagner FR Wisconsin 4:08.51 4
31 Brody Smith JR Purdue 4:08.65 5
32 Ryan Wilkie SR Michigan 4:09.41 2
33 Shane Streich Unattached 4:09.69 4
34 Dawson LaRance SO Minnesota 4:09.83 1
35 Cruz Culpepper Unattached 4:09.97 4
36 Magnus Pettersen JR Florida 4:10.02 2
37 Colton Bogucki FR Virginia 4:10.03 2
38 Noah Riley SR Air Force
4:10.22 3
39 Ethan Donley SO Kansas 4:10.53 2
40 Andrew Lorant SO Michigan 4:10.64 2
41 Jordan De Spong JR Nebraska 4:10.84 4
42 Kendall Muhammad SR Kentucky 4:10.90 3
43 Patrick Sullivan JR Air Force
4:10.92 2
44 Gabriel Szalay FR Kentucky 4:11.43 2
45 Jeff Roberts FR Iowa 4:11.69 1
46 Andrew Goldman SR Virginia Tec 4:12.04 3
47 Jerik Embleton FR Tulsa 4:13.00 1
48 Adam Breaux JR Tulsa 4:13.19 1
49 Michael Moerk FR Wake Forest 4:13.26 1
50 Anthony Berry SO Michigan 4:13.32 4
51 Kevin White SR Loyola (Ill. 4:13.37 6
52 Luke Wallace FR Michigan 4:13.42 2
53 Sukhi Khosla JR Oklahoma Sta 4:13.77 3
54 Jack Guyton JR Florida 4:13.91 3
55 Ryan Buscaglia SO Virginia 4:13.94 1
56 Marshall Dillon SO Florida 4:14.06 2
57 Matthew Thomas JR Kentucky 4:14.62 2
58 Matt Cozine SO Drake 4:15.40 1
59 CJ May JR Northern Iow 4:15.84 1
60 Jack Young SO Kansas 4:16.73 1
61 Wyatt McGuire SR Nebraska 4:16.79 3
62 Eric Coston SO LSU 4:18.13 1
-- Philo Germano Reebok DNF 2
-- Daniel Herrera High Performance DNF 6
-- Alex Amankwah Ghana DNF 4
-- Clay Lambourne High Performance DNF 5
-- Will Crocker Unattached DNF 1
-- Chad Noelle Unattached DNF 5
-- Dylan Lafond VanLierop TC DNF 3
Men 3000 Meter Run
===================================================================
One-Turn Stagger - Double Waterfall
Section 1 @ 1:30PM
Section 2 @ 5:50PM
Section 3 @ 8:05PM
Facility: F 7:48.71 2/12/2016 Justin Knight, Syracuse
Meet: M 7:48.71 2/12/2016 Justin Knight, Syracuse
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Noah Affolder SO Syracuse 8:01.24 3
2 Andrew Alexander SO Notre Dame 8:06.16 3
3 Brodey Hasty FR Northern Ari 8:09.40 3
4 Jack Joyce JR Virginia Tec 8:09.98 2
5 Jack Van Scoter SO Georgetown 8:10.48 3
6 Ryan Raff FR Northern Ari 8:10.56 3
7 Philip Hall JR North Caroli 8:11.18 3
8 Zack Snider JR Wisconsin 8:11.45 2
9 Joshua Yeager SR Drake 8:11.95 2
10 John Nownes JR Iowa State 8:12.34 3
11 Brennan Fields JR Kentucky 8:12.53 3
12 Cameron Ponder FR Furman 8:15.05 2
13 Noel Rotich FR Alabama 8:15.10 2
14 Noah Healy FR Iowa 8:15.32 2
15 Porter Reddish JR BYU 8:15.58 3
16 Daniel Carney SR BYU 8:15.66 3
17 Thomas Pollard SO Iowa State 8:15.67 2
18 Jack Manderscheid SO Minnesota 8:15.77 1
19 Matthew Bouthillette SO Georgetown 8:16.37 3
20 John Luder SO Kansas 8:16.90 1
21 Will Landowne FR Michigan 8:17.14 1
22 Zack Benning SR Wisconsin 8:17.24 2
23 Ben Butler SO Kansas 8:17.79 1
24 Jacob Janzen SR Oklahoma 8:17.88 1
25 Johannes Motschmann SR Iona 8:17.94 3
26 Ben Fleming FR Virginia Tec 8:19.05 2
27 Joey Duerr JR Minnesota 8:20.53 2
28 Trevor Warren FR Kentucky 8:20.87 1
29 Jackson Lewis SO Arizona Stat 8:20.88 1
30 Edwin Rutto SO North Caroli 8:20.90 3
31 Christian Hubaker SO Michigan 8:21.00 2
32 Gavin Gaynor JR North Caroli 8:21.53 3
33 Lewis Tate SO Michigan 8:21.92 1
34 Lachlan Cook JR Virginia 8:22.12 2
35 Heath Warren JR Oklahoma 8:22.80 2
36 Zach Gentry JR Oklahoma 8:23.84 1
37 Wal Khat JR Northern Iow 8:25.60 1
38 Osman Humeida FR Virginia Tec 8:25.72 1
39 Robert Wagner SO Minnesota 8:26.77 1
40 Ayrton Ledesma SO Oklahoma Sta 8:29.12 2
41 Will Griffen FR Virginia Tec 8:32.18 1
42 Alex Jackson SR Northern Iow 8:32.61 1
43 Tyler Keslin SO Notre Dame 8:32.65 3
44 Cameron Field JR Tulsa 8:32.68 2
45 Finn Gessner FR Iowa State 8:36.33 1
46 Gable Sieperda Unattached 8:39.95 1
47 Jeffrey Pedersen FR Iowa State 8:43.57 1
48 Michael Melgares SR Kansas 8:53.61 2
49 Ben Ahlrichs SR Northern Iow 8:54.07 1
-- Chad Noelle Unattached DNF 1
-- Daniel Herrera High Performance DNF 3
-- Isaac Akers FR Tulsa DNF 1
-- Jeff Thies Tinman Elite DNF 2
Men 5000 Meter Run
===================================================================
One-turn stagger; Double Waterfall
Section 1 @ 12:50PM
Section 2 @ 5:00PM
Section 3 @ 6:55PM
Facility: F 13:37.10 2/12/2016 Thomas Curtin, Virginia Tech
Meet: M 13:37.10 2/12/2016 Thomas Curtin, Virginia Tech
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Fearghal Curtin SO Arizona Stat 13:52.26 3
2 Alec Basten SO Minnesota 13:55.19 3
3 Brogan Austin rabbitTinman 13:56.89 3
4 Ben Eidenschink JR Wisconsin 13:57.52 3
5 Jacob Heslington JR BYU 13:58.46 3
6 Scott Beattie FR Tulsa 13:59.42 3
7 Daniel Soto JR Iowa 13:59.82 3
8 Dhruvil Patel SR North Centra 14:00.07 3
9 Alex Corbett JR Virginia 14:00.56 3
10 Frank Lara SR Furman 14:01.36 3
11 Ari Klau JR Virginia 14:03.31 3
12 Curtis Eckstein SO Purdue 14:04.86 3
13 John Reniewicki SR Arizona Stat 14:07.76 2
14 Patrick Sheehan SR North Caroli 14:08.39 3
15 Brayden McLelland JR BYU 14:08.81 2
16 Trevor Foley FR Florida 14:10.24 2
17 Danny Kilrea FR Notre Dame 14:11.18 3
18 Devin Meyrer SO Michigan 14:12.37 2
19 Jake Hoffert JR Bradley 14:13.39 2
20 Brandon Garnica FR BYU 14:13.42 2
21 Jesse Reiser JR Illinois 14:13.64 3
22 Connor Weaver Unattached 14:13.96 2
23 Zac Jacklin FR BYU 14:14.42 2
24 Jacob Lee SO Michigan 14:15.67 2
25 Cade Burks JR Northern Ari 14:16.15 2
26 JP Flavin SO North Caroli 14:16.32 2
27 John Shea SO Northern Ari 14:17.62 2
28 Daniel Bernal SO Furman 14:19.16 2
29 Tyson Miehe SR Wisconsin 14:20.39 3
30 Colin Schaefer SO Florida 14:20.56 1
31 Rohann Asfaw FR Virginia 14:21.16 2
32 Evan Ferlic JR Minnesota 14:21.70 2
33 Isaac Harding FR Michigan 14:23.02 2
34 William Anderson SR Bradley 14:23.14 1
34 Billy Magnesen SR Illinois 14:23.14 2
36 Fitsum Seyoum SO Virginia Tec 14:24.04 1
37 Ian Eklin SR Iowa 14:24.17 2
38 Harvey Nelson SR Northern Ari 14:24.71 2
39 Harry Monroe FR Virginia 14:25.56 1
40 Jack Tiernan SO Wake Forest 14:29.71 1
41 Kyle Havriliak SR Northern Ari 14:29.99 2
42 Bailey Timmons SO Nebraska 14:31.72 1
43 Jacob Branch FR Michigan 14:34.23 1
44 Daniel Murphy SR Iowa 14:36.05 1
45 James Brinyark JR Alabama 14:36.41 1
46 Chace Hale SO Kansas 14:36.57 1
47 Johnny Pace SR Virginia 14:38.90 1
48 Dallin Farnsworth SR BYU 14:38.98 3
49 Dan Lathrop SR Illinois 14:39.13 2
50 Craig Corti SR Wake Forest 14:43.36 1
51 Bailey Hesse-Withbroe SR Iowa 14:43.81 1
52 Myers McKinney SR Wake Forest 14:45.55 1
53 Ben Barrett JR North Caroli 14:47.20 2
54 Joaquin Martinez De Pini FR Wake Forest 14:48.05 1
55 George Letner JR Kansas 14:49.58 1
56 Myles Fleming FR Nebraska 14:50.69 1
57 Patrick Schaefer FR Kentucky 14:52.21 1
58 Daniel Viegra SO Wake Forest 14:54.44 2
59 Zach Dale JR Illinois 14:58.00 1
60 Chris Melgares SR Kansas 15:01.61 1
61 Ryan Wolff SR Northern Ari 15:03.85 2
62 Nick Shampoe FR Arizona Stat 15:05.22 1
63 Blake Lowery SO Florida 15:10.72 1
64 Jared Haltom Unattached 15:28.14 1
-- Will Crocker Unattached DNF 1
-- Dylan Lafond VanLierop TC DNF 2
-- Philo Germano Reebok DNF 3
-- Kyle Brandt JR Drake DNF 1
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
Advancement:
Facility: F 7.59 2/12/2000 Dominique Arnold, Unattached
Meet: M 7.59 2/12/2000 Dominique Arnold, Unattached
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Mason Weh JR Iowa State 8.05Q 1
2 Cole Phillips SR Northern Iow 8.13Q 2
3 Teddy Frid Unattached 8.10q 1
4 Connor Ham SR Northern Iow 8.24q 1
5 Gratt Reed Unattached 8.25q 2
6 Elijah Young Unattached 8.43q 2
7 George Siliman FR Nebraska 8.45q 2
8 Henry Visser SO Tulsa 8.45q 1
9 Austin Heitland SR Northern Iow 8.99 2
10 Emmanuel Okwuone FR Tulsa 9.04 2
11 Matt Prescott Computomarx TC 9.18 1
Men 60 Meter Hurdles
================================================================
Advancement:
Facility: F 7.59 2/12/2000 Dominique Arnold, Unattached
Meet: M 7.59 2/12/2000 Dominique Arnold, Unattached
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Mason Weh JR Iowa State 7.94
2 Connor Ham SR Northern Iow 8.04
3 Cole Phillips SR Northern Iow 8.13
4 Teddy Frid Unattached 8.20
5 Gratt Reed Unattached 8.26
6 George Siliman FR Nebraska 8.31
7 Elijah Young Unattached 8.34
8 Henry Visser SO Tulsa 8.39
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
Timed Final.
Facility: F 3:03.94 3/6/2004 Arizona State
Meet: M 3:03.95 2/12/2005 Florida
School Finals H#
===================================================================
1 Minnesota 3:10.61 2
1) Jonathan Webb JR 2) Elliott Davis JR
3) Zach Nelson SO 4) Ben Psicihulis SO
2 Northern Iowa 3:10.61 2
1) Bryce Newcomb SR 2) Evan Long SR
3) Connor Blough SO 4) Sven Van Den Bergh SO
3 Nebraska 3:16.68 2
1) Givon Washington SO 2) Bryce Barrett FR
3) Alex Nelson FR 4) Cody Mroczek FR
4 Tulsa 3:17.00 2
1) Zachary Adee SO 2) Emmanuel Okwuone FR
3) Grey Howard SR 4) Bailey Stewart SR
5 Iowa 3:17.09 2
1) Josh Andrews FR 2) Chris Thompson JR
3) Alec Still FR 4) Tyler Olson FR
6 Northern Iowa 'B' 3:22.50 1
1) Dan Blocker SO 2) Austin Heitland SR
3) Carter Von Essen JR 4) Tyler Bartz SO
-- Virginia Tech 'B' DNF 1
1) David Whitfield SO 2) Antonio Lopez Segura FR
3) Andrew Goldman SR 4) Ben Fleming FR
-- Wake Forest DNF 1
1) Kaleb Bryant JR 2) Archie Wallis FR
3) Dakota Greenwalt SR 4) Robert Heppenstall SR
-- Minnesota 'B' DNF 1
1) Matthew Baker JR 2) Lucas Trapp SO
3) Matt Rosen SR 4)
-- Virginia Tech DNF 1
1) Bashir Mosavel-Lo FR 2) Eldon Phillips FR
3) Matthew Harding JR 4) Owen Buck JR
Men High Jump
==========================================================================
Progressions: 1.91, 1.96, 2.01, 2.06
(cont) 2.11, 2.14, 2.17, 2.20, 2.23, +3cm
Facility: F 2.31m 2/24/2013 Erik Kynard, Kansas State
Meet: M 2.28m 2/9/2007 Scott Sellers, Kansas State
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Brenton Foster JR Virginia 2.20m 7-02.50
1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 2.14 2.17 2.20 2.23
PPP PPP PPP XO XXO XO O XO XXX
2 Trey Causey FR Virginia 2.06m 6-09.00
1.91 1.96 2.01 2.06 2.11
PPP O O XO XXX
3 Jay Hunt SO Iowa 2.01m 6-07.00
1.91 1.96 2.01 2.06
PPP O O XXX
4 Cameron Cantrall SO Northern Iow 2.01m 6-07.00
1.91 1.96 2.01 2.06
O O XO XXX
5 Owen Minshall FR Northern Iow 1.96m 6-05.00
1.91 1.96 2.01
O O XXX
5 Tony Jones FR Wake Forest 1.96m 6-05.00
1.91 1.96 2.01
O O XXX
5 Ben Gucinski SO Minnesota 1.96m 6-05.00
1.91 1.96 2.01
O O XXX
8 Joshua Washington JR Kansas 1.96m 6-05.00
1.91 1.96 2.01
XO O XXX
9 Cody Durbin JR Iowa State 1.96m 6-05.00
1.91 1.96 2.01
PPP XO XXX
10 Teddy Frid Unattached 1.91m 6-03.25
1.91 1.96
O XXX
Men Pole Vault
==========================================================================
Progressions:4.40, 4.55, 4.70, 4.85,
(cont) 5.0, 5.15, 5.25, 5.35, 5,45 +5cm
Facility: F 5.65m 2/6/1999 Chad Hartin, Bell Athletics
Meet: M 5.65m 2/6/1999 Chad Hartin, Bell Athletics
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Teddy Frid Unattached 4.70m 15-05.00
4.25 4.40 4.55 4.70 4.85
PPP PPP O O XX
2 Kane Aldrich FR Wake Forest 4.70m 15-05.00
4.25 4.40 4.55 4.70 4.85
PPP O O XO XXX
3 Cam Bauer FR Northern Iow 4.55m 14-11.00
4.25 4.40 4.55 4.70
PPP XO O XXX
4 John Uchytil JR Minnesota 4.55m 14-11.00
4.25 4.40 4.55 4.70
PPP PPP XO XXX
5 Jake Stevens FR Kansas 4.25m 13-11.25
4.25 4.40
O XXX
6 Josh Getz SO Northern Iow 4.25m 13-11.25
4.25 4.40
XXO XXX
-- Austin Heitland SR Northern Iow NH
4.25
XXX
Men Long Jump
==========================================================================
Top 9 Athletes Advance to Final.
Facility: F 8.25m 1/28/1995 Anthuan Maybank, Unattached
Meet: M 8.17m 2/15/1992 Chris Sanders, Ohio State
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Eric Burns JR Loyola (Ill. 7.20m 23-07.50
6.70m 6.80m 7.13m 7.20m FOUL FOUL
2 Mason Roomes SO Minnesota 7.02m 23-00.50
6.92m 6.98m 6.94m 7.02m 6.87m 7.01m
3 Chase Van Sant JR Northern Iow 6.95m 22-09.75
6.79m 6.68m 6.49m 6.95m 6.85m 6.84m
4 Cade Kirkpatrick JR Northern Iow 6.82m 22-04.50
6.53m FOUL FOUL 6.82m 4.94m 6.81m
5 Chandler Diercks JR Iowa State 6.74m 22-01.50
6.74m FOUL 6.68m FOUL 5.43m 6.65m
6 Cooper Koenig Unattached 6.65m 21-10.00
6.43m 6.20m 6.46m 6.65m FOUL FOUL
Men Triple Jump
==========================================================================
Top 9 Athletes Advance to Final.
Facility: F 16.77m 3/7/1998 Andrew Owusu, Unattached
Meet: M 16.66m 2/9/1991 Frank Rutherford, Bahamas
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Sammie Houston JR Minnesota 15.28m 50-01.75
14.75m 14.61m 14.89m 15.28m 14.93m 14.96m
2 Gift Chinda SO Loyola (Ill. 14.03m 46-00.50
13.86m 14.03m FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Cam Bauer FR Northern Iow 13.28m 43-07.00
13.28m FOUL 13.11m 12.80m FOUL PASS
Men Shot Put
==========================================================================
Top 9 Athletes Advance to Final.
Facility: F 21.72m 2/27/2016 Ryan Crouser, Texas
Meet: M 20.98m 2/11/2006 Dan Taylor, Nike
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Nace Plesko SR Virginia 18.71m 61-04.75
18.71m 18.60m FOUL FOUL 18.62m FOUL
2 Keegan Tritle JR Northern Iow 18.42m 60-05.25
16.23m 17.58m 17.83m FOUL 18.42m FOUL
3 Burger Lambrechts SO Nebraska 18.41m 60-05.00
FOUL 18.21m 18.06m FOUL 18.41m FOUL
4 Darius King SO Northern Iow 17.96m 58-11.25
FOUL 17.64m 17.60m FOUL 17.96m FOUL
5 Isaac Holtz SR Northern Iow 17.27m 56-08.00
16.27m 16.78m FOUL 17.27m FOUL FOUL
6 Tom Yezek JR Northern Iow 16.94m 55-07.00
FOUL 16.62m FOUL 16.94m FOUL 16.84m
7 Billy Matzek FR Illinois 15.80m 51-10.00
15.17m 15.73m 15.60m 15.54m 15.80m 15.56m
8 Zach Timm JR Iowa State 15.18m 49-09.75
14.66m FOUL FOUL 15.18m FOUL FOUL
9 Vince Shields FR Illinois 14.64m 48-00.50
14.64m FOUL 13.98m FOUL 14.60m FOUL
10 Austin Heitland SR Northern Iow 11.32m 37-01.75
11.32m 11.29m 11.10m
Men Weight Throw
==========================================================================
Top 9 Athletes Advance to Final.
Facility: F 24.86m 2/8/2002 Libor Chearfeitag, Unattached
Meet: M 24.72m 2/8/2002 Scott Russell, Kansas
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Vlad Pavlenko SR Iowa State 21.28m 69-09.75
21.28m FOUL 20.87m FOUL FOUL FOUL
2 Isaac Holtz SR Northern Iow 17.95m 58-10.75
FOUL 17.49m 17.75m FOUL FOUL 17.95m
3 Hilmar Orn Jonsson SR Virginia 16.99m 55-09.00
FOUL FOUL 15.42m 16.49m 16.99m FOUL
4 Joey Harkins SO Drake 16.14m 52-11.50
16.14m 15.07m FOUL FOUL FOUL FOUL
5 Darius King SO Northern Iow 15.77m 51-09.00
FOUL FOUL FOUL FOUL 15.58m 15.77m
6 Andrew White FR Wake Forest 15.31m 50-02.75
FOUL FOUL 14.29m 15.31m FOUL FOUL
7 Vince Shields FR Illinois 14.89m 48-10.25
14.25m 14.39m 14.89m 14.56m 14.88m 14.29m
8 Billy Matzek FR Illinois 14.47m 47-05.75
14.27m 14.13m 14.15m FOUL 14.29m 14.47m
Men 3000 Meter Run Invite
================================================================
One-turn stagger; Double Waterfall
Facility: F 7:47.57 2/10/2017 Marc Scott, Tulsa
Meet: M 7:47.57 2/10/2017 Marc Scott, Tulsa
Name Year School Finals
================================================================
1 Olin Hacker JR Wisconsin 7:53.88
2 Luis Grijalva FR Northern Ari 7:55.26
3 Geordie Beamish JR Northern Ari 7:56.84
4 Dan Curts SR Iowa State 7:57.07
5 George Kusche FR Nebraska 7:57.16
6 Michael Ward SR Bradley 7:57.22
7 Yared Nuguse SO Notre Dame 7:57.55
8 William Paulson SR Arizona Stat 7:58.04
9 David Too JR Iowa State 7:59.57
10 Dylan Hodgson JR Kansas 8:00.13
11 Tyler Day JR Northern Ari 8:01.15
12 Kieran Wood SO Missouri 8:01.77
13 Jonathan Davis SO Illinois 8:03.84
-- Jordan Mann Unattached DNF
Men 5000 Meter Run Invite
================================================================
One-turn stagger; Double Waterfall
Facility: F 13:37.10 2/12/2016 Thomas Curtin, Virginia Tech
Meet: M 13:37.10 2/12/2016 Thomas Curtin, Virginia Tech
Name Year School Finals
================================================================
1 Clayton Young SR BYU 13:34.46F
2 Edwin Kurgat JR Iowa State 13:34.54F
3 Obsa Ali SR Minnesota 13:38.41
4 Connor McMillan SR BYU 13:38.63
5 Conner Mantz SO BYU 13:39.27
6 Gilbert Kigen SR Alabama 13:40.14
7 Ben Veatch SO Indiana 13:40.58
8 Vincent Kiprop SR Alabama 13:41.21
9 Rory Linkletter SR BYU 13:42.07
10 Jaret Carpenter JR Purdue 13:43.14
11 Peter Seufer JR Virginia Tec 13:52.32
12 John Aho SO Michigan 14:02.28
13 Clayson Shumway SO BYU 14:10.50
14 Aidan Tooker JR Syracuse 14:16.45
-- Trevor Dunbar B.A.A. DNF
-- Chad Noelle Unattached DNF
|